Kłodzko – główne miasto Ziemi Kłodzkiej

Tragiczna przeszłość

Starsi zapewne pamiętają powódź tysiąclecia, która w lipcu 1997 r. nawiedziła znaczną część Europy, w tym Polskę południowo-zachodnią. Nawiedziła też Ziemię Kłodzką z jej historyczną stolicą, Kłodzkiem. Miasto w walce z żywiołem nie miało szans. Nysa Kłodzka zniszczyła wszystko, co znalazło się na jej drodze. Pod wodą znalazło się wiele budynków. Najgorzej było w nocy z 7 na 8 lipca. Fala osiągnęła kulminacyjny stan prawie 9 metrów ponad poziom rzeki. Straty były ogromne. Powódź tysiąclecia w Polsce doprowadziła do śmierci 56 osób, w tym kilkanaście w Kłodzku. Przy pomocy wielu instytucji i organizacji odbudowa miasta trwała 5 lat.

Poznajcie Waleskę, czyli gdzie diabeł nie może … z przymrużeniem oka 🙂

Przeczytaliśmy kilka legend dotyczących Kłodzka. O tym skąd miasto wzięło swoją nazwę, o herbie, o Twierdzy Kłodzkiej, studni Piekarskiej, studni Tumskiej, a nawet o Janie Żiżce.  Ale najbardziej nam się spodobały o księżniczce Walesce. Waleska to legendarna założycielka miasta Kłodzko, która w czasach pogańskich panowała na Górze Zamkowej. Była piękna i zła, a jej bronią był łuk. Jedna z kilku wersji legend o księżniczce głosi, że ze względu na jej zjawiskową urodę, a zarazem nieludzkie okrucieństwo weszła w układ z diabłem, a siła jej magii pochodziła z zaczarowanych włosów. To wszystko było przyczyną nieszczęść, jakie sprowadzała wśród poddanych. Nastąpił bunt. Pewnego razu poddani podczas snu napadli na Waleskę i obcięli jej magiczne włosy. Księżniczka stała się bezbronna i straciła swoją diabelską moc. Za karę zamurowano ją w zamku, a obcięte włosy złożono w kościele na wzgórzu zamkowym. Zamurowane ciało Waleski przy pomocy diabła zamieniło się w kamień. A włosy dwa razy próbowano ukraść. Pierwszy raz próba kradzieży zakończyła się tragicznie, doprowadziła złodzieja do szybkiej śmierci. Kilkanaście wieków później kradzież się powiodła. Dokonał jej komendant twierdzy Foque w 1743 r. i podarował królowi Fryderykowi II. Tuż po kradzieży pogański kościół wyburzono, a do dnia dzisiejszego na jednym z fortecznych murów zachował się wykonany z piaskowca gotycki posąg pogańskiej dziewczyny.

Trochę Pragi w Kłodzku, czy trochę Kłodzka w Pradze?

A wszystko za sprawą mostów: praskiego mostu Karola i gotyckiego mostu w Kłodzku. I choć ten czeski jest ogromny, ponad 500-metrowy, a kłodzki przejdziemy robiąc, no dajmy na to ok. 70-80 kroków, to ze względów architektonicznych i stylistycznych możemy je porównać.

Kamienny, zabytkowy, najsłynniejszy kłodzki most położony jest nad Młynówką (sztuczny ciek wypływający i wpływający do Nysy Kłodzkiej) i łączy starówkę z wyspą Piasek. Zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku. W XVII i XVIII wieku ozdobiony sześcioma kamiennymi, barokowymi rzeźbami przedstawiającymi Pietę, św. Wacława, św. Jana Nepomucena, św. Franciszka Ksawerego, Chrystusa na krzyżu i Trójcę Świętą.

Most doczekał się kilku nazw. My spotkaliśmy się z określeniem most św. Jana, czy most Wita Stwosza, ale najbardziej spodobała nam się nazwa „most na jajach”, która wzięła się stąd, że dla wzmocnienia konstrukcji do zaprawy z wapna i piasku dodano białka kurzych jaj. Spotkacie się być może z legendą głoszącą, że w czasie budowy mostu chłopi z okolicznych wsi musieli dostarczać do Kłodzka jaja. Przy miejskiej bramie stały kadzie, do których wbijano białka, a żółtka sprzedawano po halerzu za łyżkę, wzbogacając miejską kasę. Czy to jest prawda, nie wiemy, ale niektórzy mieszkańcy zarzekają się, że opowieść oparta jest na faktach.

Twierdza Kłodzka

Jeżeli zapytacie, z czego znane jest Kłodzko, zdecydowana większość odpowie, że z Twierdzy. My nie będziemy się na jej temat rozpisywać. Jednym się tam podoba, inni uważają, że to był nudny punkt programu. Z ciekawostek wspomnimy tylko, że Twierdza Kłodzka została wpisana w rejestr zabytków w 1960 r. i wtedy też udostępniono ją do zwiedzania. 10 lat później nakręcono w niej część ostatniego odcinka serialu „Czterej pancerni i pies”. Pamiętacie??? Jak załoga Rudego 102 snuje plany na przyszłość i spotyka się z żołnierzami amerykańskimi?

Twierdza dostępna jest dla zwiedzających wraz z odcinkiem podziemnej trasy turystycznej. Po szczegóły zapraszamy do strony internetowej www.twierdza.klodzko.pl.